قلم چکش هیدرولیکی که به عنوان ابزار یا قلم پیکور هیدرولیکی نیز شناخته می شود، یک جزء مهم و حیاتی در سیستم چکش های هیدرولیکی است. بخشی از چکش های هیدرولیکی می باشد که مستقیماً با اجسام مانند بتن، سنگ یا سایر مواد سخت در تماس است. قلم چکش هیدرولیکی وظیفه انتقال نیروی ضربه ای ایجاد شده توسط چکش هیدرولیکی به اجسام را بر عهده دارد.

چکش های هیدرولیکی به طور گسترده در کاربردهای ساخت و ساز، معدن، استخراج معادن و تخریب و همچنین جایی که نیاز به شکستن مواد سخت است استفاده می شوند. آنها معمولاً به بیل‌های مکانیکی، بیل‌های بکهو و سایر ماشین‌ آلات راهسازی متصل می‌شوند. قلم چکش های هیدرولیکی یک قطعه مصرفی است که در حین کار تحت فشار و سایش شدید قرار می گیرد. بنابراین، جنس مواد اولیه ، روش ساخت و نحوه نگهداری قلم های پیکورهای هیدرولیکی بسیار مهم است. انواع چکش های هیدرولیکی و قلم چکش های هیدرولیکی را از شرکت برسام صنعت امید تهیه کنید.

اکنون بیایید دقیقتر به قلم های چکش های هیدرولیکی و عملکردهای آن بپردازیم.

طراحی و ساخت: قلم های چکش های هیدرولیکی معمولاً از مواد با کیفیت بالا مانند فولاد سخت شده یا فولاد آلیاژی ساخته می شوند تا در برابر نیروهای شدید و سایش در حین کار مقاومت کنند. آنها با اشکال و مدل های خاص طراحی شده اند تا با کاربردها و مواد مختلف مطابقت داشته باشند. به عنوان مثال، قلم هایی که برای شکستن بتن استفاده می شوند ممکن است دارای نوک صاف یا نوک تیز باشند، در حالی که اسکنه هایی که برای شکستن سنگ ها استفاده می شوند ممکن است شکل تبری یا تخت یا چهارسو داشته باشند. قلمها همچنین ممکن است فورج یا ضد سایش شیاردار باشند.

انواع قلم های چکش های هیدرولیکی: انواع مختلفی از قلمهای چکش هیدرولیکی موجود است که هر کدام طراحی و کاربرد منحصر به فرد خود را دارند. برخی از انواع متداول انها عبارتند از:

 • قلم پیکور تبری : این قلم جزء پرکاربردترین قلم های چکش هیدرولیکی می باشد و در معادن سنگ و لاشه های نرم و برای تخریب سنگ های رگه دار استفاده می‌شود.
 • قلم پیکور فورج : این نوع قلم در تخریب معادن سنگ های سخت و تخریب لایه های بتنی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • قلم پیکور کوب : استفاده از این قلم خیلی رایج نیست و نوعی کمک کننده به دیگر قلم های پیکور سازگار با خود می باشد که برای انجام عملیات فشرده سازی مورد استفاده قرار می گیرد. از همین رو نیازی به ماشین آلات دیگر جهت فشرده سازی نیست.
 • قلم پیکور برش تخت : این نوع قلم در تعمیرات جاده و آسفالت مورد استفاده قرار می گیرد و با شکستن مواد به طور دقیق جاده را برای تعمیر آماده می کند.
 • قلم پیکور ضد سایش شیاردار : از این نوع قلم در تخریب معادن سنگ های سخت مانند سیلیس استفاده می شود.
 • قلم پیکور چارسو : این قلم نیز در معادن کاربرد دارد.

شما عزیزان می توانید انواع مدل های قلم چکش هیدرولیکی را از  شرکت برسام صنعت امید تهیه کنید ، همچنین از گارانتی و خدمات پس از فروش ما نیز بهره مند شوید.

مدلهای ذکر شده تنها برخی از انواع متداول قلم های چکش های هیدرولیکی موجود در بازار هستند. انتخاب نوع مناسب قلم به کاربرد ، نحوه شکسته شدن اجسام مواد و جنس اجسام بستگی دارد.

استهلاک و نگهداری: قلمهای چکش های هیدرولیکی تحت فشار و سایش شدید در حین کار قرار می گیرند که می تواند در طول زمان منجر به ساییدگی و خرابی آنها شود. بررسی سایش قلم ها و تعویض به موقع آنها برای حفظ عملکرد صحیح چکش های هیدرولیکی ضروریست. نشانه های سایش روی قلم های چکش هیدرولیکی ممکن است شامل نوک مات یا آسیب دیده، ترک خوردگی یا سایش بیش از حد در طرفین یا لبه ها باشد. 

دلایل شکسته شدن قلم چکش هیدرولیکی (پیکور)

قسمت سر و انتهایی قلم های چکش هیدرولیکی در اثر عوامل مختلفی دچار شکستگی می شود که با هم به بررسی این عوامل می پردازیم:

 • خالی ضربه زدن

عمل خالی ضربه زدن به سنگ اگر به طور مداوم تکرار شود باعث شکستگی انتهای قلم پیکور می شود.

 • کج و مورب کار کردن

هنگام انجام عملیات تخریب، چکش هیدرولیکی و قلم آن باید نسبت به جسم سخت به طور عمود قرار گیرد. در غیر اینصورت باعث سایش بوش قلم پیکور و شکستن آن می شود. در برخی مواقع نیز ممکن است پیستون شکسته شود.

 • استفاده از قلم پیکور نامناسب

هنگام انتخاب قلم پیکور برای تخریب سطوح مختلف باید توجه داشته باشید که قلم متناسب با سطح را به کار برید. در صورت استفاده از قلم چکش هیدرولیکی نامناسب باعث می شود قلم حین عملیات شکسته شود.

 • شکستگی، تغییر شکل و قارچی شدن سر قلم پیکور به دلیل استفاده مداوم

توجه داشته باشید هنگام خرد کردن اجسام سخت نباید بیشتر از 15 ثانیه به یک نقطه ضربه وارد شود. باید به چکش استراحت داد و مجدد شروع به کار کرد. زیرا سر قلم چکش داغ شده و نوک تیز آن تبدیل به قارچی شکل می شود.

 • بلند کردن اجسام با قلم پیکور

نباید از قلم چکش های هیدرولیکی برای بلند کردن اجسام استفاده شود. زیرا ممکن است باعث شکستگی قلم پیکور شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و قیمت با شماره 09121901803 تماس حاصل فرمایید. شرکت برسام صنعت امید ، واردکننده و ارائه دهنده انواع چکش های هیدرولیکی ، قلم چکش هیدرولیکی و قطعات آن در ایران می باشد.