توربوشارژر (یا توربو) ، یک دستگاه القایی توربین است که با وارد کردن هوای فشرده اضافی به داخل محفظه احتراق، راندمان و توان خروجی موتور احتراق داخلی را افزایش می‌دهد. و چون نسبت به فشار اتمسفر ، هوای بیشتری  و همچنین نسبتاً سوخت بیشتری را وارد محفظه احتراق می کند ؛ توان و راندمان را بالا می برد.

توربو شارژرها در واقع مکنده های پرقدرت هوا هستند که وظیفه اصلی آنان متراکم سازی هوای ورودی به موتور است که این کار سبب می شود  هوای بیش تری وارد سیلندرهای موتور شود. بدیهی است، هرچقدر هوای ورودی سیلندرها بیشتر باشد، احتراق در سیلندر با حالت بهینه تری انجام می شود. ازاین رو، در هر بار انفجار، انرژی بیش تری توسط موتور تولید می شود.یک موتور مجهز به سیستم توربو شارژر، انرژی بیش تری در مقایسه با یک موتور فاقد تورربو شارژ تولید می کند. توربو شارژر در حقیقت نسبت قدرت به وزن موتور را افزایش می دهد. بدین صورت که از جریان خروجی اگزوز، یک توربین را که به یک پمپ هوا متصل است، می چرخاند. 

توربوشارژر وسیله ای است که به منظور بهبود راندمان کلی و افزایش کارایی موتور روی موتور خودرو نصب می شود. توربوشارژرها در ابتدا به عنوان توربو سوپرشارژر شناخته می شدند.

تفاوت بین یک توربوشارژر و یک سوپرشارژر معمولی در این است که یک توربوشارژر توسط یک توربین که توسط گاز خروجی موتور به حرکت در می‌آید نیرو می‌گیرد. در حالی که یک سوپرشارژر به طور مکانیکی توسط میل لنگ موتور هدایت می شود که اغلب با یک تسمه متصل می شود. با این حال، توربوشارژرها دارای استقبال بیشتری هستند. اصطلاح Twin-charger به موتوری با داشتن توربوشارژر و سوپرشارژر گفته می شود.

وظیفه اصلی توربوشارژر چیست؟

وظیفه اصلی توربوشارژر افزایش راندمان کاری موتور خودرو است و دو دلیل عمده زیر را بیان می کند که چرا با وجود محدودیت های کاری توربوشارژر بازهم مورد استقبال است:

 • کمک به حرکت سریعتر موتور، بدون افزایش در سرعت سوزاندن سوخت 
 • استفاده از گاز کربن دی اکسید اضافی (گاز خروجی اگزوز)  بجای آلودگی هوا


اجزای اصلی توربوشارژر چیست؟

در زیر قسمت های اصلی توربوشارژر و عملکرد آنها آورده شده است:

 • کارتریج (هسته های توربوشارژر کاملا مونتاژ شده و متعادل)
 • محرک های خلاء و محرک های پنوماتیکی
 • محرک های الکترونیکی (درایوهای سروو الکتریکی)
 • محفظه های کمپرسور (محفظه های بخش/قطع سرد توربوشارژر)
 • کیت های تعمیر توربوشارژر (کیت قطعات یدکی / مجموعه برای تعمیرات جزئی سریع)
 • چرخ های کمپرسور 
 • شفت توربوشارژر و چرخ توربین
 • محفظه حلقه نازل (محفظه برای عناصر کنترل هندسه VNT)
 • محفظه های بلبرینگ (محل کارتریج، محفظه هسته توربو)
 • صفحات پشتی (صفحه هسته های توربوشارژر از سمت کمپرسور)
 • حلقه های نازل
 • سپرهای حرارتی هسته توربوشارژر
 • کیت واشر (کیت / مجموعه واشر توربوشارژر)
 • سنسورهای محرک (سنسورهای فشار، سنسورهای موقعیت
 • واشر VNT (واشر داخلی برای توربوشارژرهای VNT)
 • محفظه های توربین (محفظه های بخش/قطع داغ توربوشارژر)
 • قطعات محرک الکترونیکی (موتورهای الکتریکی، شفت، چرخ دنده های درایوهای سروو توربوشارژر)

"شرکت برسام صنعت امید" وارد کننده و ارائه دهنده انواع توربو شارژرهای ماشین آلات سنگین راهسازی و معدنی و نیز قطعات جانبی آنها می باشد. درصورت نیاز به هرگونه اطلاعات بیشتر با این شرکت تماس حاصل فرمایید.

انواع توربوشارژر چیست؟

در زیر انواع مختلف توربوشارژر وجود دارد:

تک توربو: (Single Turbo)

تک توربو ساده ترین، رایج ترین و ارزان ترین نوع توربوشارژر موجود است. تنوع بسیار زیادی دارد و توربوی کوچک‌تری است، سریع‌تر می چرخد و صدای کمتری تولید می کند. تک توربو ها دارای یک بلبرینگ و یاتاقان هستند که اصطکاک کمتری را برای چرخش کمپرسور و توربین فراهم می کنند.

از مزایای تک توربوشارژرها این است که موتورهای کوچکتر نیز قادر به استفاده از آن هستند، مقرون به صرفه بوده ، و نصب آسانی دارند. برخی از محدودیت ها با وجود مزایای آن همچنان وجود دارد که عبارتند از: داشتن محدوده دور موثر پایین ، در مقایسه با انواع توربو ها کند هستند و رنج دور موتور محدودی دارند. ضمنا در این مدل توربوها باید بین قدرت بالاتر یا گشتاور پایین‌تر یکی را انتخاب کرد.

توربوهای دوقلو: (Twin Turbo)

توربو دوقلو همانطور که از نامش پیداست دارای دو توربوشارژر است که به صورت سری یا موازی چیده شده اند. در ترتیب موازی، توربوشارژرها قدرت گاز خروجی را نصف نصف می کنند. در حالی که در توربوشارژرهای متوالی، یکی از آنها با سرعت کم و دیگری با سرعت ثابت کار می کند. همین اصل در طراحی توربوهای دوقلو متغیر دو مرحله ای نیز به کار گرفته شده است. توربوشارژر کوچک با سرعت کم و توربوشارژر بزرگ در سرعت های بالاتر کار می کند. این دو توربوشارژر به صورت سری به هم متصل شده اند تا بتوانند در دیگری ضرب شوند. 

 قدرت موتور در دور موتورهای بالا مانند یک توربو تک کاهش نمی‌یابد و از آنجاییکه در این حالت تقریبا دو توربو وجود دارد به همین دلیل قیمت آن نیز بالا می رود در حالیکه جایگزین های بهتری برای دستیابی به نتیجه ای مشابه نیز وجود دارد.

Twin-Scroll Turbo:

این مدل توربوشارژر دو ورودی برای گاز اگزوز و دارای دو نازل می باشد. یکی از آنها کوچکتر است و برای عملکرد سریع مفید است، دیگری بزرگتر بوده که برای داشتن حداکثر عملکرد استفاده می شود. این آرایش چیدمان توربوشارژر با کمک زمان بندی میل بادامک قادر است دریچه های اگزوز را در سیلندرهای مختلف به طور همزمان باز کند. لذا گاز خروجی می تواند به طور موثر مدیریت یا استفاده شود که باعث کاهش تاخیر توربین می شود.

از محدودیت های این مدل تربوشارژر این است که هزینه و پیچیدگی بیشتری در مقایسه با تک توربوها دارد و به طرح موتور و طراحی اگزوز خاصی نیاز دارد.

توربوشارژرهای برقی:

استفاده از یک موتور الکتریکی در یک توربوشارژر، ویژگی های آن را افزایش می دهد و باعث تقویت فوری موتور می شود. گشتاور پایین به راحتی تولید می شود و تاخیر حذف می شود. این توربوشارژر بهترین نوع توربوشارژر هستند.

خرید توربو شارژ و قطعات جانبی ماشین آلات راهسازی و معدنی

بیل مکانیکی، دامپتراک و لودرها به عنوان ماشین آلات سنگین و پرکاربرد در اجرای اکثر پروژه های عمرانی و راهسازی و معدنی به شمار می رود. خرید توربو شارژ و نصب در سیستم موتوری این ماشین آلات،  افزایش بازدهی و توان موتور حین فعالیت های سنگین عمرانی را در پی خواهد داشت. به دلایل متعددی سیستم توربو شارژ این ماشین آلات ممکن است دچار آسیب یا استهلاک گردند که باعث کاهش بازدهی موتور می شوند. در این صورت خرید توربوشارژر های مناسب و یا قطعات آن و جایگزین نمودن قطعات معیوب باعث تقویت عملکرد نهایی می شود. 

"شرکت برسام صنعت امید" وارد کننده و ارائه دهنده انواع توربوشارژرهای ماشین آلات سنگین راهسازی و معدنی ، از جمله توربوشارژر بیل مکانیکی کوماتسو، توبوشارژر لودر کوماتسو، توربوشارژر دامپتراک کوماتسو، توربوشارژر لودر کاترپیلار، توربوشارژر بیل مکانیکی کاترپیلار و نیز قطعات جانبی آنها می باشد. درصورت نیاز به هرگونه اطلاعات بیشتر با این شرکت تماس حاصل فرمایید.